Šéf Apple si vyplatil bonus 120 miliónov dolárov – aj vďaka Trumpovi

Updated: May 14, 2020

Začiatkom mesiaca sa Apple stal na burze prvou firmou, ktorej hodnota presiahla 1 bilión USD. Tim Cook si vďaka tomu vyplatil závratný bonus 120 miliónov USD. Ďakovať za to môže aj Trumpovej daňovej reforme.

Aj ja patrím k vďačným užívateľom iPhonu, tento článok píšem počas dovolenky na poslednej verzii iPadu a celá moja rodina by si dnes život bez ďalších skvelých výrobkov firmy Apple vedela predstaviť len ťažko.

Aj preto je pre mňa pochopiteľné, že médiá a odborníci pripisujú úspech firmy väčšinou geniálnym inováciám

a šikovnému manažmentu. Málokto si tento úspech spája čo len okrajovo s daňovou reformou Trumpa a zatiaľ som nečítala ani jeden článok, ktorý by aspoň spomenul tomu predchádzajúcu prehru Apple s Európskou komisiou vo veľkom daňovom spore.


Ako prehral Apple spor o dane za 13 miliárd €

13 miliárd € za daňovú schému Apple v Írsku bolo v Európe prvým vyvrcholením niekoľkoročného boja o peniaze

v daňových rajoch.

Medzi daňovými expertmi mala schéma, ktorú používal Apple v Írsku, prezývku Double Irish Dipp. Až do roku 2015 bola veľmi obľúbeným konštruktom, ktorým najmä americké korporácie obchádzali platenie daní, a to hneď dvakrát: jedenkrát vďaka špeciálnej dohode s írskym daňovým úradom, ktorý umožnil vybraným korporáciám znížiť už aj tak nízku daň z príjmov z 12,5 % vo viacerých prípadoch takmer na nulu.

Druhýkrát tým, že zisky korporácií ostali zaparkované mimo USA, čím sa korporácia vyhla aj americkej dani zo zisku vo výške 35 %, ktorá je ozaj vysoká.

Apple mal preto odparkovaných v írskom off-shore ešte koncom roka 2017 takmer 250 miliárd USD. Obdobné selektívne schémy však boli v mnohých krajinách postupne posúdené ako účelové obchádzanie daní. V takých prípadoch sa na právny konštrukt jednoducho neprihliada, napriek tomu, že je formálne „v súlade so zákonom“.

Stanovisko Európskej komisie v roku 2015 k schéme Apple v Írsku nebolo prekvapivé, očakávalo sa už od júna 2013, kedy Komisia iniciovala procedúru. Cieľom bolo preveriť, či boli dodržané pravidlá štátnej pomoci, ktoré nesmú zvýhodňovať jednu skupinu podnikateľov pred druhými.

V prípade Apple posúdila Komisia úľavu z írskej korporátnej dane 12.5 % ako neoprávnenú štátnu pomoc a žiada teraz Írsko, aby za 10 rokov spätne (2003-2013) vrátilo 13 mld. €, pričom nárokovať si to Írsko malo od Apple.

Rozhodnutie, ktoré vtedy zverejnila Európska komisia, malo v kocke zrozumiteľné a jednoduché zhrnutie:

„Ide o selektívny daňový prístup, ktorý umožnil aby Apple platil v Európe efektívnu sadzbu dane menej než 1 %, pričom v roku 2014 predstavovala iba 0.005 %“. Viac podrobností k európskemu pohľadu nájdete aj v tomto článku.

Apple s Komisiou zásadne nesúhlasil a od začiatku avizoval, že pôjde do sporu. Svoj postoj k prípadu zverejnila spoločnosť v auguste 2016 v stanovisku CEO Apple svojim zákazníkom v Európe. Tvrdil v ňom, že Apple v Írsku a v každej krajine, kde má prevádzku, koná v súlade so zákonom a platí všetky dane, ktoré dlží, a že rozhodnutie Komisie „nemá oporu vo faktoch ani v zákone.“

V skutočnosti boli nezdanené európske zisky Apple odparkované mimo USA a sám CEO Apple vyhlásil, „že 35 % daň (z presunu ziskov do USA) zaplatí až vtedy, keď bude spravodlivá“.

Následne sa Apple voči verdiktu Komisie odvolal. Rozhodnutie Európskeho súdneho dvora v decembri minulého roka však dalo za pravdu Európskej komisii.

V apríli Apple súhlasil s tým, že Írsku vráti späť nedovolené úľavy z daňovej schémy. To už však jej CEO vedel, že vďaka Trumpovej reforme na celej schéme aj tak zarobí, a to významne.

Trumpove daňové reformy

Minulý rok bol pre daňových expertov horúci. Prezident Trump bez riadne avizovaného konceptu zreformoval americký daňový systém, a to systémom, ktorý – verte či neverte – je ešte menej predvítateľný, ako sme už zvyknutí na Slovensku.

Okrem iných zásadných zmien prezident Trump 22. decembra 2017 podpísal zákon známy pod skratkou TCJA (Tax Cuts and Jobs Act), čím z 35 % znížil korporátnu daň na 21 % a vyššie spomínanú daň z repatriácie ziskov dokonca až na 15.5 %.

Z pohľadu konkurencieschopnosti USA je to pochopiteľný krok, americké korporátne dane do konca roka 2017 významne prevyšovali všetky krajiny G7.

Z pohľadu rozpočtového schodku USA je to krok veľmi nebezpečný a pre deklarovaný účel (vytváranie pracovných príležitostí), je tento zákon dokonca na smiech. A to doslova, v Amerike má už dokonca aj prezývku „Accountants Jobs Act”.

Žiadny renomovaný ekonóm si zatiaľ nedovolil potvrdiť, že zníženie dane zo ziskov môže priniesť Amerike (okrem účtovníkov a daňových poradcov) významnejšie pracovné príležitosti.

Veľké korporácie však Trumpovu daňovú reformu určite radi využijú.


Daňová úspora pre Apple od Trumpa: 48 miliárd

Spoločnosť Apple je toho dobrým príkladom. Hneď pár týždňov po podpise TCJA oznámil CEO v tlačovej správe

zo 17. januára 2018 nazvanej „Apple accelerates US investments and job creation“ plán doviezť domov 245 miliárd odparkovaných ziskov a zaplatiť z nich, „ako najväčší daňovník, 38 miliárd USD na daniach”. Tá istá správa sľubuje Amerike na ďalších päť rokov príspevok do ekonomiky 350 miliárd a 20-tisíc pracovných miest.

Motivačný účinok daňovej úľavy na vytvorenie pracovných miest sa v správe nedočítate, väčšina amerických expertov sa domnieva, že by ich spoločnosť vytvorila aj bez zníženia dane. Tiež sa tam nedočítate, že celková úspora na daniach z repatriácie v prospech spoločnosti Apple predstavuje takmer 48 miliárd USD [ (245 x (35-15.5 %) ].

Pre ilustráciu, pravidlá EÚ k uplatňovaniu daňových úľav interpretuje slovenské ministerstvo hospodárstva tak, že maximálna úľava na jedno vytvorené pracovné miesto predstavuje zhruba 30 €. Podľa takéhoto kritéria by bola adekvátna daňová úspora za vytvorenie 20-tisíc pracovných miest zhruba 0.6 miliardy USD, teda asi 80-násobne menej než 48 miliárd.


Analytický pohľad na hodnotu spoločnosti Apple prezradí, že len v druhom kvartáli roka 2018 poklesla korporátna daň zo zisku na 13.3 % (oproti 22.9 % z minulého roka), pričom tržby narástli len o necelé 2 % (53.3 vs 52.3 mld). Ak sa teda zvýšil nárast earnings per share na 2.34 USD oproti odhadovaným 2.18, tak to bolo hlavne vďaka Trumpovi.

Daňová úspora takmer 50 miliárd USD predstavuje až 5 % z rekordnej hodnoty Apple na burze, aj keď sa týmto faktom z pochopiteľných dôvodov spoločnosť nechváli. A nespomína sa to ani v súvislosti s následne vyplateným bonusom 120 miliónov USD pre jej CEO.

8 views