Peniaze z Dôvery mali ísť na Bahamy, keď tam staval aj Široký

Updated: May 14, 2020

4. mája 2016 / ADAM VALČEK, MARTINA RAÁBOVÁ, TOM NICHOLSON


Niekdajší spoluvlastník zdravotnej poisťovne Dôvera – bratislavský advokát Daniel Futej – v roku 2012 plánoval zisky zo zdravotnej poisťovne Dôvera použiť aj na výstavbu nehnuteľnosti na Bahamách.


Tento zámer opisujú PanamaPapers, teda korešpondencia a dokumenty uniknuté z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca. Denník SME ich analyzoval v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku.


Peniaze, ktoré chcel Daniel Futej na investície na Bahamách použiť, získal vďaka zložitej a neobvyklej účtovnej operácii pri spájaní poisťovní Dôvera a Apollo v roku 2009.  


Odkrytie pozadia Futejovho zámeru investovať v Karibiku je vo verejnom záujme, pretože Futej mal v pláne

v Karibiku investovať zisky zo zdravotnej poisťovne, ktorá podniká s verejnými zdrojmi.


V rovnakom čase sa na Bahamách stavala vila aj pre slovenského oligarchu Juraja Širokého.


Vyrozprávať tento príbeh je dôležité aj preto, že môže objasniť, či a aký vzťah má Futej s Jurajom Širokým.

Novinári už šesť rokov špekulujú, že Futej vlastnil 50 percent akcií poisťovne Dôvera práve v prospech Širokého. Futej to odmieta a tvrdí, že na Bahamách mu „nepredal ani neprenajal žiadnu nehnuteľnosť“.


Dôveru ovláda investičná skupina Penta, ktorá vlani od Futeja kúpila aj jeho polovicu poisťovne. Skupina odmieta, že by Široký niekedy bol v pozadí poisťovne. Pri účtovnej operácii, vďaka ktorej Futej zinkasoval asi 195 miliónov eur a zhruba takú sumu zinkasovala aj Penta, finančníci opakujú, že bola legálna.


Prečo sa vôbec Futej dohodol s Pentou na vytvorení 400-miliónového „fiktívneho“ zisku? A ako nakladá s peniazmi zarobenými v Dôvere? Z čoho a ako financoval výstavbu vily v Karibiku samotný Široký?Futejov pozemok na Bahamách?

Futej vlastnil podiel v poisťovni Dôvera cez cyperskú schránkovú firmu Prefto Holdings Limited.

V roku 2012 poslala Dôvera na účet firmy Prefto dividendy 25 miliónov eur.

Práve v tom čase už Futej niekoľko týždňov riešil potenciálnu výstavbu na Bahamách.

Právnici z Mossack Fonseca dostali zadanie od Futeja 12. júna. Bratislavský advokát nerokoval s nimi priamo,

v jeho mene prípad riešil Jiří Myslivec z poradenskej firmy Waberia Consulting.


Z korešpondencie nie je jasné, ako presne chcel Futej investovať do nehnuteľností. Samotný Myslivec v správe

z 13. júna nepriamo priznáva, že má málo informácií - píše, že neustále dostáva od klienta podrobnejšie informácie

o projekte. V správach sa preto objavujú čiastkové informácie a aj nezodpovedané otázky.


Napríklad v spomínanej správe z 13. júna Myslivec napísal do Mossack Fonseca, že „klient už urobil kroky na nákuppozemkov, teraz hľadá štruktúru na financovanie výstavby a vlastníctva“.


V ďalších správach nebolo jednoznačne uvedené, či Futej pozemok má kúpený, alebo to len plánuje. Pracovníci Mossack Fonseca z toho boli zmätení. Viackrát sa pýtali, ako to teda je.„Ak pán Futej už kúpil nehnuteľnosť na Bahamách, a zdá sa, že áno, tak to malo byť súčasťou tejto transakcie. Pomôže, ak nám pán Futej poskytne kópie dokumentov o kúpe pozemkov, aby sme overili, že je všetko v poriadku,“ napísala 3. augusta 2012 právnička Lucia E. Broughton, ktorá spolupracovala na prípade s Mossack Fonseca.

Otázka ohľadom vlastnenia pozemku však v e-mailoch zostala nezodpovedaná.Majú internetbanking?

Napriek zmätočným informáciám sa Futej rozhodol využívať služby Mossack Fonseca. „Potvrdzujem, že klient má záujem o založenie spoločnosti na Bahamách a zriadenie účtu v miestnej banke,“ napísal 29. júna 2012 Myslivec.Banka: Musí prísť osobne

Právnici z Mossack Fonseca zistili, že kanadská banka RBC s pobočkou na Bahamách je ochotná firme Mondrain otvoriť účet, iba keď do Nassau pricestuje osobne vlastník firmy, ktorým bol sám Futej.

Bratislavský advokát podľa korešpondencie v tom čase aj tak plánoval pricestovať na ostrov, nemal preto problém zastaviť sa v banke.


ORIGINAL LINK:

https://ekonomika.sme.sk/c/20155174/peniaze-z-dovery-mali-ist-na-bahamy-ked-tam-staval-aj-siroky.html

39 views